Halı saha çeşitleri nelerdir?

Halı saha çeşitleri, özellikle halı saha yaptırmak isteyenlerin karar vermek için araştırdığı bir konudur. Ticari halı sahalar 3 ana model altında incelenebilir;

Açık halı sahalar
Kapalı halı sahalar
Mini halı sahalar
Bu üç segmentteki sahalar ticari olarak tercih edilmektedir. Futbol amaçlı suni çim halı ile yapılan bir diğer halı saha çeşidi ise profesyonel suni çim sahalardır. Ticari kullanıma uygun olmayan bu sahalar profesyonel ve amatör futbol müsabakaları için kullanılabilmektedir. Ayrıca futbol kulüpleri antrenman sahası olarak günümüzde tamamen suni çim zeminli sahaları tercih etmektedirler.

Hangi Halı Saha Çeşitleri Daha Çok Tercih Edilir?
Hangi halı saha çeşitleri tercih edilir sorusu kısmen göreceli bir sorudur. Sorunun cevabı bölgeye göre ve tamamen özel tercihlere göre değişebilmektedir. Bu soruya kısa ve hızlı bir cevap verecek olursak;

Sıcak bölgelerde genellikle açık halı saha yapımı, soğuk ve bol yağışlı bölgelerde kapalı halı saha yapımı tercih edilmektedir.

Açık halı saha yapımı maliyeti nedir?
Açık halı saha yapımı maliyeti nedir?
Mini halı sahalar ticari olarak çok fazla tercih edilen saha tipleri değildir. 800m² altındaki sahalara mini halı saha diyebiliriz. Genellikle okullar ve toplu konut siteleri gibi alanlarda tercih edilir.

Türkiye’de kaç halı saha vardır?
Türkiye’de yaklaşık olarak 20.000 adet halı saha olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan halı sahaların %70 kadarı açık halı sahadır. Açık halı sahaların genelde fazla olmasının sebebi belediyelerin ve spor kulüplerinin genellikle halı saha yapımı maliyeti nedeni ile kapalı saha tercih etmemesidir.

Türkiye’de yaklaşık olarak 20.000 adet halı saha vardır. %70’i açıktır.

Halı saha yapımı ve halı saha yapımı maliyeti gibi konularda konusunda uzman olan firmalardan teklif alabilirsiniz.

Kapalı Halı Saha Türleri Nelerdir?
Kapalı halı sahalar çelik konstrüksiyon olarak iki tipe ayrılır;

İkili makas kapalı sahalar,
Üçlü makas kapalı sahalar
Kapalı halı saha yapımı maliyeti nedir?
Kapalı halı saha yapımı maliyeti nedir?
Ayrıca çatı kaplamasına göre de toplamda 3 farklı seçenek mevcuttur. Kapalı saha türleri;

Brandalı kapalı sahalar,
Sac kaplamalı kapalı sahalar,
PVC panel kaplama kapalı sahalar,
olarak incelenebilir. Makas çeşidi ve çatı kaplama türleri göz önünde bulundurulursa toplam 6 farklı çeşit kapalı saha yaptırabilirsiniz.

Halı saha suni çim çeşitleri
Futbol sahaları için özel üretilen suni çimler hav yüksekliklerine ve iplik çeşitlerine göre onlarca modelde satılmaktadır. Halı saha suni çim fiyatları 14€/m² ile 25€/m² arasında değişmektedir. Hav boyları 40mm, 50mm, 55mm ve 60mm olabilir. Tek renk ve çift renkli sentetik çim halılar mevcuttur.

Halı saha yapımı firmaları
Bu yazımızda bize bilgi veren https://wwww.hali-saha.com sitesi yetkililerine teşekkür ediyoruz. Siteden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Maliyetleri Nedir?
Halı saha maliyetleri açık sahalar için 30€/m2 ve kapalı halı sahalar için ise yaklaşık 60€/m2 arasında değişir.